Twórcy rękodzieła artystycznego


Kazimierz Pawelec

rzeźba, malarstwo, rysunek

 

           Absolwent Liceum Plastycznego w Lublinie, obecnie nauczyciel przedmiotu w zakresie stolarki  z elementami rzeźby w jednej  z lubelskich szkół specjalnych. Jego zainteresowanie rzeźbą zaczyna się już w szkole średniej, gdzie z młodzieńczą pasją odkrywa tajniki pracy najpierw w glinie, a następnie w drzewie. Wraz z poznawaniem i ujarzmianiem nowego tworzywa, przychodzi również pora na zamianę zwykłego scyzoryka  na fachowe dłuta które z czasem stają się jego atrybutem. Jego ulubione motywy  to ludzie z życia wzięci, dzieci, ludzie przy pracy oraz charakterystyczne kazikowe „janioły”, które doczekały się nawet swojej fabryki www.fabrykajaniolow.pl

          Obok rzeźby jego pasją jest również malarstwo. W jego pracach najczęściej pojawiają się kwiaty, krajobrazy i portrety. Jego twórczość i praca – jak mówi sam o sobie – stały się jego pasją, hobby i sposobem na życie.

Maria Rutkowska

Koronka szydełkowa i haft krzyżykowy

 


Koronka szydełkowa i haft krzyżykowy to jej pasja. A wszystko zaczęło się na strychu gdzie wśród wielu szpargałów wpadły jej w ręce stare serwety wykonane przez jej mamę. Jej zachwyt przerodził się wówczas w pragnienie wypróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Zaczęła więc robić serwetki techniką szydełkowania w okrążeniach, ale najbardziej zaintrygowała ją koronka typu filet. Polega ona na robieniu siatki i wypełnianiu poszczególnych kratek, które w efekcie tworzą przeróżne wzory. Dziś z radością tworzy ozdoby koronkowe, wśród których pojawiają się motywy świąteczne: bombki, gwiazdki, anioły, a także ozdoby wielkanocne: koszyczki na święconkę, koronkowe „pisanki” i inne ozdoby. Obok szydełkowania zajmuje się również haftem krzyżykowym. Jak sama mówi o sobie: „cieszą mnie malowane nitką  widoki, postacie świętych, kwiaty i inne. Szydełkowanie i haft poleca tym, którzy dysponują dużą ilością czasu wolnego, jak też tym, którzy pragną wyciszyć swoje nerwy.

 

 

Wanda Psujek

haft

Stanisława Wrońska

haft


Miłośniczka i promotorka twórczości ludowej, hafciarka. Jej pierwsza przygoda     z haftem rozpoczyna się w domu rodzinnym i szkole, gdzie nabywa podstawowe umiejętności w zakresie haftu „prostego”. Rosnące zainteresowanie tą formą twórczości popycha ją ku doskonaleniu kolejnych, bardziej skomplikowanych technik, takich jak: richelieu, angielski i krzyżowy.  Dziś jej prace, będące owocem wiedzy, umiejętności i talentu, można podziwiać na wielu wystawach i kiermaszach rękodzieła artystycznego towarzyszącym dożynkom gminnym, powiatowym i  wojewódzkim. W przeszłości jej prace pojawiały się na takich imprezach jak: "Wernisaż Twórców Ludowych”, „Wielkanoc w Twórczości Ludowej Lubelszczyzny” czy „Jarmark Bożonarodzeniowy” w Lublinie. Dziś jest jedną z nielicznych propagatorek ginących zawodów promującą trudną sztukę haftowania.

 

Jolanta Mazurek

biżuteria

Teresa Wójcik

malarstwo

Barbara Wrońska

rękodzieło artystyczne

 

Z wykształcenia technik pszczelarstwa, a z powołania i zamiłowania mistrzyni rękodzieła artystycznego .Wykonuje pisanki, które zajmują w jej warsztacie rękodzielniczym szczególne miejsce. Pani Barbara jest prawdziwą mistrzynią w zdobieniu wielkanocnych jaj. Zamiłowanie i umiejętności twórcze przekazała jej mama. Pisanki robi na wydmuszkach jaj: kurzych, gęsich, kaczych oraz strusich. Zdobi je w różny sposób m.in. techniką: skrobania, wyklejania, decoupage, szydełkowania, rysowania, najbardziej jednak lubi te drapane. Każda z nich jest wyjątkowa, urzeka kolorystyką, wzornictwem, technikami zdobienia i każda ma swoją historię. Do ornamentowania pisanek artystka wykorzystuje motywy, kwiatów, gałązek, zwierząt i różne wzory geometryczne. Niektóre wzory są drobne, delikatne, inne grube i wyraziste. Wyobraźnia oraz oryginalny styl p. Barbary tworzą prawdziwe barwne i urokliwe dzieła sztuki.